LAb[au] reconstruit en lumière la tour Dexia au centre de Bruxelles.
Dans le cadre de la “Nuit blanche”, le collectif LAb[au] s’est entouré d’une palette de collaborations prestigieuses pour présenter “Spectr|a|um”, un évènement monumental et spectaculaire associant architecture et performance audio-visuelle.
Read more :
http://www.lab-au.com/dexia/press_coverage/labau_spectraum.pdf
BRUSSEL - BANKTOREN ALS HEDENDAAGSE KERKTOREN De ontwerpstudio Lab(au) creëert lichtinstallaties. Voor de Dexiatoren in Brussel maakte hij er een die de tijd aangeeft of het weer voorspelt.
De uitvoering is technologisch, maar het principe werkt zoals vanouds. Wie vroeger niet uit de buurt van de kerktoren kwam, had er een simpel informatiestation aan. Met één blik op de windhaan wist de boer welk weer hij kon verwachten. De klok daaronder was groot genoeg om vanop grote afstand het uur te lezen.
In de stad van nu ligt dat merkelijk anders. Daar zijn de kerktorens allang ingesloten door hun hogere collega's die de skyline domineren.
De Dexiatoren in Brussel is goedgeplaatst om de functie van zo'n hedendaags baken op zich te nemen. Met zijn 145 meter is hij de derde hoogste van de stad en torent hij overal bovenuit. Op het Rogierplein, op het kruispunt van twee grote boulevards, slorpt hij de aandacht op van wie uit de verte komt aangereden.
Dit jaar zal hij dat nog meer doen. Hij blaakt van gekleurd licht. Nu al. De lichtingenieur Barbara Hediger maakte een ontwerp om de toren aan drie zijden te belichten. In 4.200 ramen zitten gemiddeld drie led-bars, dat zijn stroken met telkens 24 rode, groene en blauwe lampjes.
De Brusselse ontwerpstudio Lab(au), gespecialiseerd in ruimtelijke elektronische kunst, vult dat ontwerp om de twee maanden in met een nieuwe lichtinstallatie. De reeks heet, met een knipoog naar de plastisch kunstenaar Barnett Newman, Who's afraid of red, green and blue.
Naast mooi en opvallend, zijn die installaties ook praktisch: je kunt er het uur van aflezen. En de installatie die half oktober geplaatst wordt, zal het weer voorspellen. Voor de installatie die dezer dagen actief is, zet de computer informatie over tijd om in geometrische vlakken. Zo gauw de zon ondergaat, treedt de installatie in werking. Bij zonsopgang valt ze stil.
Met de spelregels in de aanslag kan de passant de tijd berekenen. De uren worden in het rood aangegeven; per uur dat verstrijkt, groeit het rode vlak met twee etages aan. Voor de minuten zijn er groene lijnen. Per twee minuten wordt er een etage meer verlicht. Kleine complicatie: zodra de minuten de uren voorbijsnellen, mengen de kleuren en ontstaat er een helgeel vlak. Enige noties over de kleurenleer strekken dus tot aanbeveling.
Maar de echte spurters van het systeem zijn de seconden, die als een blauwe golf over het gebouw glijden. Voor middernacht evolueren ze van boven naar onder, na middernacht gaan alle kleuren eendrachtig van onder naar boven.
'Onze bedoeling is niet zozeer een leesbare klok te creëren', zegt Els Vermang van Lab(au). 'Voor ons is het belangrijk dat de installatie kan aantonen dat er een tijdslogica achter zit. Met als parameters de drie primaire kleuren van het licht, de constant evoluerende tijd en de richting waarin de vlakken opschuiven, zijn er in principe zestien miljoen kleurgradaties mogelijk. Spijtig genoeg laat de infrastructuur dat praktisch niet toe. Om middernacht zou de toren volledig moeten ingevuld zijn met alle kleuren, en zou er dus wit moeten ontstaan. Het resultaat gaat in die richting, maar er zitten nog andere kleurpigmenten in.' De tijd aflezen hoeft dus niet, maar het kan wel.
Quizvraagje: hoe laat is het op de foto op deze pagina? Oplossing: zie onderschrift.
Weersvoorspelling
Om de twee maanden brengt Lab(au) een andere module in stelling. De meeste daarvan zetten temporele gegevens om in kleurpatronen. Die van oktober wijkt daar op een prettige manier van af, want die toepassing draait op basis van gegevens over het weer.
Vermang: 'Het KMI beschikt over ontzettend veel gegevens over weervoorspellingen. Uit die data kunnen we enkele elementen isoleren en ze linken met een achtergrondkleur voor de toren. 'Morgen warmer' zou je bijvoorbeeld in het rood kunnen weergeven. Ook aan regen, kouder of sneeuw kun je een kleur linken.'
Wie het wel even gehad heeft met Frank Deboosere of Sabine Hagedoren kan vanaf 15 oktober dus twee maanden terecht bij de Dexiatoren. Brusselaars en forenzen zijn daarbij natuurlijk in het voordeel, maar wie achter een pc zit, kan via een widget (een simulatie van de reële toestand) op de website van Lab(au) op elk moment volgen hoe de tijd verstrijkt.
Het Lab(au)-project met de Dexiatoren loopt het hele jaar. Dexia Toren, Rogierplein 11, Sint-Joost-ten-Node.
Read more :
http://www.lab-au.com/dexia/press_coverage/deStandaard_07092007.pdf
La tour fait dÂ’ores et déjà partie du paysage urbain bruxellois. Le système dÂ’éclairage doit faire plus que jamais de ce gratte-ciel un véritable phare urbain, tant au niveau local que mondial. Grâce à cette technique dÂ’illumination architecturale et artistique unique, la Dexia Tower devient une figure de proue qui inspirera sans aucun doute les futurs créateurs de jeux de lumière en Belgique.
Read more :
http://www.brusselslife.be/F/article.php?serial=1573
Brussel - De Dexia Tower op het Rogierplein in Brussel zal vanaf 15 oktober het weer voorspellen. De toren krijgt een kleur afhankelijk van de weersverwachtingen voor de volgende dag. Maar vanaf morgen is er eerst nog een ander lichtkunstwerk te zien op de toren.
'Who's afraid of Red, Green and Blue'. Dat is de titel van het eerste lichtkuntwerk op de Dexia Toren. Vanaf morgen zal daar om de twee maanden een ander lichtkunstwerk te zien zijn. Het project werd ontwikkeld door de Brusselse multimediastudio Lab[au]. op het einde van de cyclus van zes kunstwerken, zal het publiek zijn favoriete werk kunnen kiezen.
Read more :
http://www.brusselnieuws.be/site/rubrieken/1091053972/page.htm?&newsID=1187076509
La tour Dexia se vent élément vivant de Bruxelles. Elle compte pour cela sur les artistes belges.
Read more :
http://www.lab-au.com/dexia/press_coverage/lecho_17-08-2007.pdf
(...)
Initié par le studio bruxellois multimédia Lab[au], le projet baptisé "Who's afraid of Red, Green and Blue?" fait partie de six autres dispositifs dÂ’éclairage qui ont été ou seront soumis aux Bruxellois, et au terme desquels ces derniers voteront pour leur préféré.
Read more :
http://www.tbx.be/fr/BlogEdito/602/app.rvb#cmt_head
A partir du 15 octobre, le choix des couleurs affichées sera dicté par la météo du lendemain. « Ensuite, un projet intitulé "Who's afraid of red, green and blue" inscrira la tour dans le paysage urbain comme un objet d'art basé sur le temps et la couleur », précise-t-on encore chez Dexia.
Read more :
http://www.lesoir.be/regions/bruxelles/saint-josse-la-tour-dexia-2007-08-17-544819.shtml
BRUSSEL - De Dexia-toren op het Rogierplein in Brussel gaat vanaf 15 oktober het weer voorspellen. Afhankelijk van de weersverwachtingen voor de volgende dag, zal de toren elke dag een andere kleur aannemen. Vanaf 15 augustus zal op de toren ook om de twee maanden een ander lichtkunstwerk te zien zijn.
Read more :
http://www.standaard.be/Artikel/Detail.aspx?artikelId=DMF13082007_103&word=dexia-toren
Dès ce 15 août, la tour Dexia sera à nouveau illuminée.
Sur les thèmes du temps qui passe et de la couleur.
D'ici 2008, six compositions lumineuses seront proposées au public qui pourra alors voter pour l'une d'entre elles.
Read more :
http://www.lalibre.be/article.phtml?id=10&subid=1083&art_id=364364
La tour Dexia devient cybernétique. (...)A partir du 15 octobre elle changera de couleur en fonction des prévisions du lendemain.
Read more :
http://www.lab-au.com/dexia/press_coverage/DH-dexia-14082007.pdf
De Dexia-toren op het Rogierplein in Brussel gaat vanaf 15 oktober het weer voorspellen. Afhankelijk van de weersverwachtingen voor de volgende dag, zal de toren elke dag een andere kleur aannemen. Vanaf 15 augustus zal op de toren ook om de twee maanden een ander lichtkunstwerk te zien zijn.
Read more :
http://www.demorgen.be/dm/nl/nieuw/belgie/552948
La tour Dexia située place Rogier à Bruxelles va prédire le temps à partir du 15 octobre. La tour sera chaque jour illuminée d'une certaine couleur en fonction des prévisions
météorologiques du lendemain. Dès cette même date, la tour changera également de tracé lumineux tous les deux mois.
Le projet a été développé par le studio bruxellois multimédia Lab[au], sous l'intitulé Who's afraid of Red, Green and Blue. A la fin du cycle, en 2008, six dispositifs lumineux auront été proposés et le public pourra élire celui qu'il a préféré.
Les 4.200 fenêtres des 34 étages de la tour peuvent être colorées individuellement grâce à des luminaires LED (diode électroluminescente ou "LED" en anglais), transformant la façade en un écran. L'intensité et la couleur des luminaires LED changera en fonction de l'intensité lumineuse du soleil. C'est à minuit que l'intensité des luminaires sera la plus forte.
Fin 2006, Lab[au] avait imaginé un dispositif lumineux interactif: via une borne installée au pied de la tour, les visiteurs pouvaient interagir individuellement ou en groupe avec la tour au moyen d'un écran tactile.
Read more :
http://www.7sur7.be/hlns/cache/det/art_553087.html
BRUSSEL - De Dexia-toren op het Rogierplein in Brussel gaat vanaf 15 oktober het weer voorspellen. Afhankelijk van de weersverwachtingen voor de volgende dag, zal de toren elke dag een andere kleur aannemen. Vanaf 15 augustus zal op de toren ook om de twee maanden een ander lichtkunstwerk te zien zijn.
Read more :
http://www.standaard.be/Artikel/Detail.aspx?artikelId=DMF13082007_103&word=Dexia-toren
On la dirait en berne. Eteinte, dans tous les sens du terme. Depuis qu'elle s'est défaite de ses habits de lumière, la tour Dexia est redevenue une jolie tour à Bruxelles. Sans plus. Pendant des semaines, elle avait pourtant joué les repères dans la capitale. Nichée au coeur de Bruxelles, place Rogier, elle dévoilait ses couleurs nocturnes des quatre coins de la ville aux étendues asphaltées du ring.(...)
Read more :
http://www.lab-au.com/dexia/press_coverage/lesoir-dexia_mars2007.pdf
Laboratory for Architecture and Urbanism (LAb[au]) announced its new interactive urban project, called "Touch". There is a 145m high skyscraper in front of you and you have a control panel from which you can generate its color and graphics that are displayed on the tower. Don't forget to visit the Project photos section. Fantastic.
Read more :
http://www.bakdergisi.com/index.php?sayfa=index&language=en
LEDs Magazine has published a review of the Touch project.
Read more :
http://ledsmagazine.com/articles/features/4/1/4/1
The NAV (Flemish-Belgian Architects Association) publishes a review of the "Touch" project on its "archguide.com" website. Thank you!
Read more :
http://www.archguide.com/AG_Redirect.asp?section=article&code=89
"Touch" will be showcased at the Netherland Architecture institute, Rotterdam ( NL), in the context of the exhibition "Architecture of the Night - Luminous Buildings brings the night to life. ". The exhibition will run from January 27 until May 6 2007.
Read more :
http://www.nai.nl/e/calendar/activities/nightarch_e.html
"Touch" published on rhizome.org, an online platform for the global new media art community which mediates the creation, presentation, discussion and preservation of contemporary art that uses new technologies in significant ways.
Read more :
http://rhizome.org/fp.rhiz?id=3179
Femme Fatale, a Brussels-based pop rock band spontaneously used the tower as scenography for their new music video clip "Loads of Trust".
About Femme Fatale:
" Lost deep into a never-ending impro, the Femme Fatale trio [...] has no other purpose than going on into that endless soundquest, eating delicious food, drinking great wines and being around nice women."
Well done, guys!
Read more :
http://www.myspace.com/femmefataletribute
"Touch" was acclaimed by What's on art, a review of what is going on in art in Belgium.
Read more :
http://www.whatsonart.com/?p=128
Et mes plus vives félicitations.
Je suis en effet ravi de votre travail qui utilise comme, je pouvais le rêver, l' outil lumineux de la tour.
( Dr Ir Philippe Samyn is one of the Architects of the Dexia Tower )
Read more :
http://www.samynandpartners.be/v5/
Thanks for your card... beautiful as usual...
( Eleonore de Lavandeyra Schoffer, widow of Nicolas Schoffer, Pioneer in Cybernetic Art )
Read more :
http://www.olats.org/schoffer
Gefeliciteerd met uw geweldige project in Brussel!
Ik logeerde onlangs met mijn gezin en vrienden in het Sharitonhotel en wij hebben zeer genoten van uw kunstwerk. Wij konden altijd snel de weg terugvinden in Brussel maar waren ook altijd pas later in het hotel omdat we het niet konden laten een plaatje te maken. En als wij dan uiteindelijk terug waren op onze kamers genoten wij van de werken van anderen!
( Hans van Eck _ guest at the Sheraton-hotel, next to the Dexia Tower )
proficiat met de 'lichtshow' op de dexia-toren
ik woon in de buurt en geraak er maar niet op uitgekeken
iedereen die bij me langskomt spreekt erover in superlatieven
chapeau !
"Touch" is published on Interactive Architecture dot Org, a weblog about the emerging practice within architecture that aims to merge the digital virtual with tangible and physical spatial experience.
Read more :
http://www.interactivearchitecture.org/touch.html
Hi guys,
I'm watching the live stream from Brussels! Your work is great!
Have a great 2007.
(Limitazero is an Italian electronic art collective)
Read more :
http://limiteazero.net/
One more time: size does matter *-)
( fabric | ch is a Swiss electronic architecture studio )
Read more :
http://www.fabric.ch/
Project published on the excellent architecture magazine "World Architecture News".
Read more :
http://www.worldarchitecturenews.com/index.php?fuseaction=wanappln.projectview&upload_id=781
"maar de actie die zich afspeelt tegen de nieuwe presitigieuze Dexia Tower in Brussel, is het meest artisitiek, letterlijk en figuurlijk."
Bedankt !
Read more :
http://www.marketinginteractive.be/?p=319
"Touch" published on infosthetics.com, a weblog about data visualization, visual culture & information design, showing the most beautiful applications of information visualization.
Read more :
http://infosthetics.com/archives/2006/12/interactive_visual_dexia_tower_brussels.html
News bulleting on the evening news of Belgian French Television broadcasting channel RTL-TVI.
Merci!
Read more :
http://www.rtl-tvi.be
VTM, Belgian Flemish Television channel, announced the project. You can view the sequence by clicking on the link below.
Bedankt VTM!
Read more :
http://www.vtm.be